Google Adsense ile Para Kazanmak

İnternetten para kazanmada en iyi yöntemlerden biri Adsense’ tir. Adsense, Google’ ın reklam servisidir.Google AdWords ile reklam verenler, reklamlarını oluşturur ve yayıncılarda Google Adnsense yoluyla bu reklamları sitelerine alabilirler.

Adsense sistemi akıllı ve avantajlıdır.Google her birimizden veri toplayıp bu verileri reklam göstericegi zaman kullanır.En son yaptıgınız arama veya en son gezdiginiz siteleri bularak size en uygun reklamı göstermeye çalışır.

Adsense’in avantajı ise ziyaretçilerinize alakalı reklamlar göstermektir. ziyaretçilerinizin  geçmiş bilgileri ya da o anda okuduğu konu ile alakalı olarak gelen reklamlardır. Bu sayede hem ziyaretçilerinizin tıklama olasılığı artar (yani sizin para kazanma olasılığınız) hem de reklam veren doğru kişiye ulaşmış olur.

Google, sitenizde yayınladıgınız reklamların %68’ini size %32’lik payını ise kendisine alır.Yani tıklanılan reklam tık başına 1 TL ödüyorsa sizin hesabınıza 68 kr. gelecektir.Hesabınızda 200TL biriktigi zaman Google otomatik olarak, siz para çekme talebinde bulunmuşsunuz gibi paranızı yatırır. Buda paranın size bir sonraki ay gelecegi anlamını taşıyor. Ocak ayında 200TL’ ye ulaştıysanız paranız Subat ayında yatacaktır.

Google politikaları esneklik içermez. Ufak bir politika ihlalinizde, Google sizi rutin kontrol zamanlarından birinde banlar.Bu yüzden Google Adnsense kurallarını doğru anlayıp, bu kurallar dışına çıkılmaması gerekir. Google’ ı kandırabileceginizi sakın düşünmeyin! Hesabınız kapatıldıgında kazandıgınız para ödenmez ve Adsense’ e tekrar başvuramazsınız.

Adsense ile kaç para kazanılır

Adsense ile birçok kişinin çok büyük paralar kazandığından bahsetmiştim. Ancak bu kişiler genelde yabancı ülkelerde yaşıyor. Ülkemizde Adsense’den çok büyük paralar kazanmak için gerçekten çok çalışmak gerekli. Yabancı ülkelerde ise çok çalışmak yerine akıllıca çalışmak yetiyor. Bunun sebebi ülkemizdeki internet sektörünün yeterince gelişmemiş olmasıdır.

Yabancı ülkelerde tıklama başına 0,50 ile 1,5 dolar arası para veren Adsense, ülkemizde tıklama başına 0,05 ile 0,40 tl arasında para ödüyor. Bu da gerçekten çok ama çok az. Bu sebeple, ülkemizde Adsense’den çok para kazanabilmek için rekabeti olan sektörlerden çok fazla tıklama almak gereklidir.

Küçük bir hesap yapalım. Bir genel blogun günlük tekil hiti 1000 diyelim ve her gün 20 tıklama aldığını varsayalım. Tıklama başına 0,10 tl kazandığını düşünürsek(genel blog olduğu için tıklama başına verilen ücret az) 20x,10=2 tl yapar. Günde 2, ayda 60 tl yapar. Sizce çok mu? bence değil.

Aslında ülkemizde Adsense’den bu şekilde para kazanıldığı için şükretmemiz gerekir. Çünkü Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde Adsense’in verdiği ücretler çok daha düşük. Eğer Adsense’den çok çok iyi paralar kazanmak istiyorsanız size tavsiyem İngilizce içerikli bir site açmanız. Bu sayede düşük efor sarf ederek yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Aşağıda bir tane yabancı siteden kazanılmış Adsense kazanç görüntüsü paylaştım. Bu resime bakarak biraz fikir sahibi olabilirsiniz.e

Rsimde gördüğünüz gibi CPC yani tıklama başına kazanç 0,34 dolar(sanıyorum ki konusu belli olmayan genel bir site.) Buna rağmen TL’ye çevirdiğimizde tıklama başına 70 kuruşu aşan kazançlar görüyoruz. İngilizce içerikli bir siteniz olsa ve günde 20 tıklama alsa 0,70×20=14 TL günde kazanırsınız. Ayda ise 14×30=420 TL eder. Ziyaretçi sayınızı yükselterek daha fazla para kazanmanız mümkündür.

Google Adsense Şart ve Koşulları ile Program PolitikalarıTüm Adsense yayıncılarının Google Adsense Şart ve Koşullarını ile Program Politikalarını kabul etmesi gerekir.Kabul etmeniz gereken bazı ilkeler ;

    Kendi reklamlarıma tıklamayacagım ve başkalarını da bunu yapmaya teşvik etmeyecegim. Pornografi dahil, yetişkinlere uygun içerik barındıran sitelerde reklam yayınlamayacağım. Telif hakkı kapsamına giren malzemelerin dagıtımını yapan sitelerde reklam yayınlamayacagım. Reklamları tıklamaya teşvik eden ögeler içeren sitelerde reklam yayınlamayacagım.

Adsense’i biraz tanıdıysak, şimdi nasıl kaydolabileceğimize ve bizi bekleyen süreçlere yakından bakalım. Adsense hesabınızın daha iyi olabililmesi için web tasarım ve google optimasyona da dikkat etmeniz gerekir.

 

Adsense kayıt sayfasına geldiğinizde sağ üstte kayıt butonunu göreceksiniz. Eğer görmüyorsanız hesabınızdan çıkış yapın.

İlerleyip site adresinizi, bilgilerinizi vs. girdikten sonra onay sürecini bekleyeceksiniz.

  • İlk Onay Süreci

ilk kaydınızı tamamladıgınızda Adsense sitenizin kurallara uygunlugunu test eden bir onay sürecine alır.Genellikle 1 hafta süren bu süreçte;

* Sitenizde politikalara uymayan içerik varmı? * Sitenizde yeteri kadar içerik varmı?  * içerikleriniz orjinalmi?  * Siteniz kullanıcılar için geçerlimi?

  • İkinci Onay Süreci

Buraya kadar geldiyseni artık sadece 1 adım kalmıştır, reklam kodlarını sayfanıza koymak. Sitenizde istediginiz bir büyüklükte reklam alanı oluşturup, kodlarınızı uyguluyorsunuz ve işlem tamamlanıyor.Bir kaç gün içinde ek bir işe gerek kalmadan Google sizden aldıgı Reklam istegi nedeniyle sitenizi kontrol edip uygunsa kabul ediyor.

Bu sürecte bilmeniz gereken bir şey daha, reklamı ön plana çıkartıcı şeylerden sakınmalısınız. Ziyaretçileri tıklamaya teşvik ederseniz kabul edilmessiniz.”Reklama tıklamalısınız,para kazanalım” gibi reklam alanının etrafını bu tür yazılarla doldurmak yasaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here