Benign Lezyon, Benign, kelime anlamı olarak iyi huylu, selim anlamlarına gelmektedir. Tıp litaratüründe dokular arasındaki lezyonlar, kist ve tümörler kötü huylu değilse benign olarak adlandırılırlar. Kadınlarda benign lezyonlar en çok meme çevresinde ve memede görülür. Yaş, hormonsal değişiklikler, yağ nekrozu, süt bezlerinde tıkanma yada iltihaplanma gibi faktörlere bağlı olarak meme çevresinde görülen benign lezyonlar farklı şekillerde adlandırılırlar. Tedavileri kolay olup sağlık açısından çok ciddi riskler oluşturmazlar yine de benign lezyon uzun süre tedavi edilmez ve gözetim altında bulundurulmazsa dokularda mutasyona neden olarak malign (kötü huylu) yapılara evrilebilir. Bu yüzden kontroller aksatılmamalı ve tedavi süreci ihmal edilmemelidir.  

Benign lezyon türleri
  • Fibrokistik meme lezyonu; Kadınların yüzde 80’inde görülebilen meme lezyonudur. Değişik sayı ve yapıdaki benign kistler bağ dokusu artışı ile kendini gösterir. 21 yaş altı kadınların yüzde 10’unu etkileyen fibrokistik benign lezyonlar meme dokusu içerisinde yuvarlak ince bir zar içerisinde sıvı birikmesi ile oluşur. Özellikle adet öncesi dönemde bu lezyonlar ağrı ve sızıya neden olurlar. Menopoz dönemindeki kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Sayıları çok artmadıkça fark edilmeyebilirler. İlerleyen süreç içersinde lezyon şişlikler ve deride kalınlaşma ile kendini gösterebilir. Radyolojik görüntüleme ile düzenli kontrollerin yapılması sağlanmalıdır. Fibrokistik benign lezyonlar yüzde 80 oranında doğum kontrol hapları ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. 
  • Fibroadenom; Kansere dönüşmesi beklenmeyen benign meme tümörleridir. Radyolojik muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir.
    Benign Lezyon

    . 25 yaş altı kadınlarda daha sık gözlenmekle birlikte fiziksel rahatsızlıktan çok psikolojik rahatsızlıklara sebep olurlar. İlaçla tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Bu süreç boyunca düzenli olarak tümörün büyümesi kontrol edilir. İlaçlı tedaviden sonuç alınamazsa cerrahi müdahale ile çıkartılabilir. 

  • Sistosarkom filloid benign; Kötü huylu olmamakla birlikte çok hızlı büyümesi endişe duygusuna neden olur. Zamanında müdahale edilmezse tüm meme dokusunun yerini alabilir. Sıklıkla cerrahi operasyonla çıkarılır, yeniden tekrarlamaması için ilaç tedavisi uygun görülebilir. 
  • Yağ nekrozu; Benign lezyonlar içinde kanserle en çok karıştırılan türdür. Tüm memede görülebildiği gibi meme başına yakın bölgede daha sık görülür. Cilt yüzeyinde kalınlaşma, renk değişimi, meme başında çekinti, Düzensiz kenarlı, sert dokuya sahip ele gelen kitle ağrısız bir şekilde kendini gösterir. Müdahale edilmeden önce uzun süreli takibi yapılır. Genellikle bir meme travması sonrasında ortaya çıkar. Memede gelişen bir enfeksiyon, meme bölgesine yapılan cerrahi bir operasyon ya da radyoterapi uygulamaları yağ nekrozuna neden olmaktadır.  
  • Mastit; Memede gelişen bir iltihabi enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan benign türüdür. Sıklıkla kadınların emzirme dönemlerinin sonunda memede süt birikmesine bağlı olarak gelişir. Memede kızarıklık, şişlik ve yangı hissi ile kendini gösterir.  
Benign lezyon tedavisi; Tedavi lezyonun büyüklüğü, lezyona neden olan komplikasyonlar, kişinin hastalık geçmişi ve gördüğü tedavilere göre farklı şekillerde uygulanabilir. İlaçlı tedaviden cerrahi operasyona kadar değişen farklı yöntemler doktorun yapacağı detaylı incelemelerden sonra kesinlik kazanır.
Not: burdaki bilgiler kesinlik kazanmamaktadır, çünkü sizin sağlığınızı en iyi önce Allah sonra doktorunuz bilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here