HİNT DİLLERİ VE ÖZELLİKLERİ

0
190

5. MORFOLOJİ

Hint İngiliz morfolojisi çok yaratıcı ve yeni terimler ve kullanımlarla dolu. Hint İngilizcesi, İngilizce bilen derslerde (1.3.1) veya manastırda (1.2.1) olduğu gibi, yoğun olarak bileşik oluşumunu kullanır. Kuzen-erkek kardeşi ve kuzen-kızkardeşleri, Hint İngiliz konuşmacısının, kuzenlerinin erkek ya da kadın olduğunu, çoğu Hint dilinin terminolojisinde yer alan bir işlev olup olmadığını belirtmesine izin verir. Diğerleri tebeşir parçası, anahtar demet, toplantı bildirimi, yaş sınırlaması ve pindrop sessizliği içerir. Hintliler de çok sayıda İngiliz kitle isimlerini çoğaltırlar ve litre, mobilya ve orman gibi kelimelerle sonuçlanırlar (Trudgill ve Hannah, s. 129-130). Bazen çoğaltılması gereken kelimeler değildir; örneğin S.Shah, “Akrabamdan biri” (1.6.1) diyor. Bileşik oluşumdan gelen özlü bir Hint İngilizcesi terimi zaman geçiyor, “O film gerçek zaman-geçişi” gibi heyecan verici olmayan bir şeyi gösterir. Belirli bir amaç veya motivasyon olmadan geçen zamanın hareketini de gösterebilir.

Hintliler de yaygın olarak kullanılan terimleri oluşturmak için birçok kelimeyi kısaltmaktadır. Coşku enthu denir; bu şekilde, yeni yollarla kullanılabilir. Biri, “O adamın çok fazla enthu var” diyebilir. Bu sadece bir kısaltma olsa da, enthu aynı zamanda “O gerçek bir enthu adam” da olduğu gibi coşkunluğun yapamayacağı bir sıfat olarak da kullanılabilir. Aynısı fundas olarak kısaltılmış olan temeller için de geçerlidir. “Fundasını biliyor.” Fundas hakkında ilginç olan, -as sona erdiğinde -u eklendiğinde, yeni bir anlam kazanır ve yeni bir şekilde kullanılabilir. Fundu temel olarak harika ya da parlak anlamına gelir. Birisi “O bir fundu kişidir”, hatta “O bir fundudur.”

İngilizce’ye Hint kelimeleri getirerek zaman, zaten çoğul olan bu tür roti (ekmek) olarak terimler, -s (Rotis) ilavesiyle İngilizce için çoğul edilecektir. İngilizce ekleri de Hintçe terimlere eklenir. İlk tartışmada büyüdü örneği bir eylem birileri tarafından birisiyle yapılıyor belirtmek için bir Hintçe kelimeye -fy ekleyerek Bombay’da uygulamadır. Hintçe kelime Muska itibaren bir kişi veya tereyağı onları kadar övmek demektir muskafy için. Benzer şekilde, pataofiye, birisini kurma eylemidir. Diğer tür -ic (Upanishadic), -dom (cooliedom) olarak ekleri ve -ism (goondaism) Hint terimler için yeni kullanımlarını oluşturmak için kullanılır. Önekler ayrıca yeni yollarla da kullanılabilir. Hint İngilizcede toplantı bir er süre taşındı olduğunu, örneğin, işaret prepone oluşturmak için ertelemek de post için ön ikame edilir.
11. İNGİLİZCE İNGİLİZCE KULLANIMI

Daha önce de belirtildiği gibi, İngilizce, onu seçkin ve baskıcı bir dil olarak gören birçok Hintli tarafından takdir edilmemektedir. Birçok üst sınıf Hintlilerin statülerini göstermek için kullanılır. Tüm bilgi verenlerim, birçok insanın İngilizce konuşabildiği için bir insana saygı gösterirken, aynı zamanda İngilizce konuşanların da snob olduğunu düşünüyorlardı (1.2; 2.3). Gerçekte, İngilizce’yi yanlış durumlarda kullanmak, M.Ö. Tirupathi’de keşfedildiği gibi ciddi bir azaba yol açabilir:

“Benimle bir kez oldu gibi. Ben ana dilimi çok aşina değilim. Bu yüzden Tirupathi bu kutsal yere oldum. Tamam? Ben de oraya gittim, ve bu yalnız gittim zaman oldu. Ve ben ‘ Onunla düzgün bir şekilde nasıl konuşulacağını bilmem … Temel olarak, Tamil ile Telegu arasında olan bir şey var, biraz karışık, ah, yukarı, bilirsin, lehçe, onunla konuşmaya çalışıyordum ve başarılı değildim. bu yüzden ingilizcede yapacağımı düşündüm. Bu yüzden ona İngilizce konuşmaya başladım ve bu adam gerçekten çok sinirlendim gibi bir şey söylüyordu – gerçek bir deli gibi. Bilmiyorsan, dışarı çık ya da bunun gibi bir şey. Hepsi saçma bir oda rezervasyonu içindi. Bu kadar. Tek yapmam gereken bir oda elde etmekti “(2.1).
Bu tür reaksiyonlar çoğunlukla bir kişinin uğraştığı kişinin bireysel tutumuna bağlıdır. Ancak, bir kişiye sadece İngilizce bilmek için değil, aynı zamanda ne zaman kullanacağını bilmek için de saygı duyulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here