İngiliz dilinin özellikleri

 

Dünyanın farklı dilleri arasında, İngilizce dünyanın en çok konuşulan ve yazılı dillerdir. Bugün, İngilizce, uluslararası bir dilin prestijli yerini işgal ediyor. Dünyanın beş kıtasındaki birçok milletten en fazla sayıda insan tarafından kullanılmaktadır.

 

Bizim dikkatimizi çeken nedeni, kendi özelliklerinden değil, dünya çapındaki popülerliği için önemli tarihsel, politik ve ekonomik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Diğer açık neden ise İngiltere ve Amerika gibi İngilizce konuşulan ülkelerin öne çıkmasıdır. Ancak, olağanüstü büyümesi ve popülaritesi için bazı seçkin ve özel özelliklere sahip olmadığı sürece hiçbir dil bu kadar önemli olmayabilir. Bu İngilizce dilinin ana özellikleri aşağıdaki gibidir:

1) Alışkanlık 2) Heterojenlik 3) Enflamasyonun Basitliği 4) Sabit Kelime Düzeni 5) Perifez Kullanımı 6) Tonlama Büyümesi.

 

1. Alışkanlık

 

İngilizce’nin ilk olağanüstü özelliği alıcıdır. Bu dilin sıradan bir özelliği olarak kabul edilir. Asya, Avrupalı, Afrika, Hint, Japon, Çin ve diğer dillerden gelen kelimeleri kabul etti ve kabul etti. İngilizce, Latin, Yunan ve Sanskritçe gibi klasik dillerden sözcükleri kabul etmenin açık kapı politikasını sürdürmüştür.

 

2. Heterojenlik

 

Heterojenlik, karışık form veya saflık olmaması anlamına gelir. İngilizce dili, diğer birçok dilden en karışık dil haline gelmiş sözcükleri içerir. Diğer dillerden orijinal kelimeler İngilizce’ye girmiştir. Bazı kelimeler orijinal anlamlarını korudu ve bazı kelimeler anlamlarını değiştirdi. Yazım ve telaffuzlar da değişti. Örneğin. Fransızcadan “Tur” kelimesi modern İngilizcede “Kule” olmuştur.

 

 

 

 

3. Inflexion’un Basitliği:

 

İngilizcenin bir sonraki önemli özelliği onun basit Inflexion’udur. Inflexion, kelimelerin sadece kendi cümlelerinde en az değişiklikle bir cümle arasındaki ilişkiyi gösterebileceği anlamına gelir. Bu bağlamda, Çinlilerin asgari ihlallere sahip olduklarını, ancak diğer Avrupa dillerinde, hala infeksiyon olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, İngilizler boğulma sayısını kaybetti. Örneğin. Hindistan – Hint.

 

4. Sabit kelime siparişi:

 

İngilizcenin bir başka özelliği de sabit sözcük düzenidir. Bu düzenleme kelimelerin bir cümleyle doğru bir şekilde ilişkilenmesi ve belirsizlikten kaçınmak için gerekli hale gelir. Her kelimenin bir cümle içindeki yeri, diğerleriyle olan ilişkisine karar verir.

 

5. Periphraların Kullanımı:

 

İngilizce dilinde, perifezlerin çok önemli bir kullanımı vardır. Perifrastlar, başka bir deyişle, İngilizce’de birçok farklı yoldan bir şey söylemek mümkün olan, başka bir deyişle, fikirleri veya duyguları ifade etme yolları hakkında yuvarlak ifade eder. Periphrases herhangi bir dilin çok önemli bir niteliği; çünkü dili zengin ve çeşitli kılar.

 

6. tonlama gelişimi

 

Sonuncusu, ancak İngilizce’nin önemli niteliği, farklı anlam tonlarını ifade etmek için tonlamanın büyük gelişmesidir. Tonlama, bir cümlenin anlamını tamamen değiştirebilir. Tonlama ses perdesi ve yoğunluğu veya ses tonu olarak tanımlanabilir.

 

Yukarıdaki niteliklerin veya özelliklerin hepsi kendi içlerinde iyi değildir. Ayrıca tüm özellikler, İngilizce dilinin gelişimine ve genel başarısına eşit olarak katkıda bulunmamıştır.

 

C.l. Wren şöyle diyor: “İngilizce’nin en kötü konuşulan dillerden biri olduğu söylenebilir; ama en zor kullananlar ”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here