Japon diline odaklanmaya devam edersek, Japon dili hakkında bilmeniz gereken önemli gerçekleri ele alacağız.

Japonya, Japonya’da yaklaşık 127 milyon insan tarafından kullanılan resmi ve ana dil olup, ülke nüfusunun% 99’una denk gelmektedir.

Dünya çapında japonca

Japon 9 inci dünyada en çok konuşulan dil ama BM’nin altı resmi dilinden biri değil.

Tüm İnternet kullanıcılarının% 10’unun dünyadaki en yüksek okur yazarlık oranlarından birine sahip olan Japonların Japon olduğu tahmin edilmektedir.

Güney Kore, Tayvan, Çin’in parçaları, Filipinler, Brezilya (1,5 milyon konuşmacı ile en büyük göçmen Japon nüfusu olan), Peru, Arjantin’e göç eden göçmenler nedeniyle dünyayı konuşan bir çok göçmen topluluğu var. Avustralya, Kanada (Vancouver) ve ABD (Kaliforniya ve Hawaii).

Ayrıca, çoğu Japoncası, ilk dili olarak Japonca konuşan, Brezilya’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin geri kalanında Amerika’nın geri kalanında yaşayan yaklaşık 2.5 milyon insan var. Ayrıca Londra, New York ve Paris gibi büyük şehirlerde büyük bir gurbetçi varlığı bulacaksınız.

Japonca özellikleri

Japonca yazılmış dil, birçok potansiyel öğreniciyi kapatabilecek, dünyanın en karmaşık ve zor öğrenen dillerinden biri olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, dili öğrenmeyi biraz daha kolaylaştıracak bir dizi özellik vardır; tıpkı tıpkı Japonca’nın cinsiyeti yoktur ve çoğul ve tekil arasında hiçbir farklılaşma yoktur.

Japonca öğrenmeye gelince en büyük ve en bariz zorluk karakterleri öğrenmektir. Bunların Latin kökenli dillerle ilişkisi yoktur ve bu yüzden onları öğrenmek ve ezberlemek zorunda olmak gerçekten de bir durumdur.

Japonca dört farklı yazma sistemi kullanıyor, bunlar: kanji, hiragana, katakana ve romanji.

Hiragana, hece ve Japonya’daki en orijinal yazı sistemi. Basit kelimeler, konjugasyonlar, parçacıklar ve çocuk edebiyatı için kullanıldığı gibi, ilk yazılan yazıdır.

Katakana yabancı kelimeleri yazmak için kullanılır.

Kanji, Çin yazı sistemine dayanmaktadır ve yaklaşık 2000 işaret içermektedir. Kanji, MS 6. yüzyılda Çin’den ithal edildi.

Son zamanlarda, romanji – Japonca kelimelerin bir romanlaşması – da gelişmiştir. Çoğunlukla orijinal harfleri basitleştirir.

Makalenin, Japonca diliyle ilgili temel bilgilerden hoşlandığını umuyoruz. Japon dilinin tarihi hakkında bir önceki makalemize göz atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here