Karaciğerde lezyon; Birçok insanda çeşitli sebeplerden dolayı karaciğer lezyon oluşumu görülebilmektedir. Oluşan bu lezyonların bir çoğu iyi huylu olup, hayati bir tehdit içermez. Ancak bazı karaciğer lezyonları daha şiddetli belirtilere yol açabilir ve kısa süre içerisinde uygun bir tedavi ile ortadan kaldırılması gerekir. Bulantı, kanama ve ağrı karaciğerde lezyon belirtileri arasında an çok görülen rahatsızlıklardır. Karaciğer lezyonlarında oluşan belirtilerin hepsinin kendine has belirtileri vardır.

Karaciğer lezyonu belirtileri;

Ağrı: karaciğer lezyobnlarında oluşan ağrı lezyonun iyi veya kötü huylu olmasından tamamen bağımsız olarak en sık görülen belirtisidir. Oluşan bu ağrının sebebi karaciğerde oluşan lezyonun karaciğer dokusuna baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Belirtilen bu ağrılara sebep olacak karaciğer lezyonlarının büyüklükleri ortalama olarak altı cm civarındadır.

Kanama: Karaciğer lezyonlarında meydana gelen kanamalar karaciğerdeki tümörlerin bir belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bu tür tümörler genellikle iyi huylu lezyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat nadiren de olsa karaciğerde görülen lezyonlarda adenom gibi büyük karaciğer tümörleri de kanamalara sebebiyet verir.

Dolgunluk hissi: Karaciğerde meydana gelen lezyonların hemen hemen hepsinde alt ve üst kısımlarda dolgunluk hissi görülmektedir.
Karaciğerde Lezyon

Bu belirti genellikle karın bölgesi denilen yerde rahatsızlığa neden olur. O yüzdende gaz giderici ilaçlar almaya zorlamaktadır. Karaciğerde gerçekleşen lezyonların ilk belirtisi genellikle dolgunluk hissidir.

Bulantı: Karaciğer organında oluşan lezyonlar ve kistler mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu gerçekleşen bulantı aynı zamanda safra kesesinden kaynaklı safra kesesi içerisinde oluşan kistlerin bir neticesi olarak da görülebilir. Tam sebebi net olarak bilinmemekle beraber safra kanalı kistleri özellikle kadınlarda çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Sarılık: Karaciğer organının fonksiyonlarını oluşan lezyonlardan ötürü yerine getirememesi sonucunda ciltte ve gözlerde sararmalara neden olur. Sarılık kandaki toksinlerin birikiminin bir göstergesi olarak bilinmektedir.

Karaciğerde lezyon, her insanda oluşabilecek bir rahatsızlık olup nedeni oluşan lezyonun yeri ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Lezyonların büyüklükleri de aynı şekilde belirtilerin ne şekilde gerçekleştiğinin belirtisidir. Ayrıca lezyonların iyi huylu veya kötü huylu oluşu da hastalığın süreç kısmında çok büyük önem taşır.

Burdaki bilgiler kesinlikle bağlayıcı değildir. En doğru bilgi doktorunuzdan olan bilgidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here