Solid Lezyon, etrafı kist duvarı adı verilen dokular ile çevrili olan, normal dokulardan daha farklı içi sıvı ile dolu kitlelere verilen isimdir. Bu sıvı farklı dokular ile çevrelendiği gibi sıvı alışverişi de engellenirse ortaya çıkan oluşuma kist adı verilir. Solid kelime anlamı olarak, katı ve içi dolu anlamındadır.

Solid lezyon nedir?

Meme polikliniklerine başvuran hastalarda en sık görülen şikayet sebebi göğüste ağrı ve göğüste oluşmuş bir kitledir. Gençlerde solid meme kitlelerinin en sık nedeni fibroadenom daha ileri yaştaki hastalarda ise meme kanseridir. Meme kanserinde ilk bulgu göğüste oluşan bir kitledir. Özellikle hasta 40 yaş üzerinde ise değerlendirmeler ve tetkikler tamamlanıp kesin neticeye ulaşana kadar meme kanseri şeklinde değerlendirme yapılır. Meme de ele gelen kistlerin bir kısmının içleri hücre doludur. Bu durumda olanlara solid kitle, içi sıvı dolu olanlara da solid lezyon adı verilir.

Solid lezyon meme bölgesinde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Maalesef solid lezyon kitle çok zaman kötü huylu bir tümör habercisi olabilmektedir. Kadınlar elle yaptıkları muayenede bir kitle ile karşılaştıklarında hemen paniğe kapılırlar.

Solid Lezyon

Meme kanseri mamografi ile kesin bir şekilde tespit edilmektedir.
Memede rastlanılan kanser olmayan solid lezyonlar iki gruba ayrılır. Solid lezyonlarda kanser özelliği olmasa bile bu kistler kanser riskini göstermektedir. Bu durumda önemli olan kitlenin atipik hücre içerip içermediğidir. Atipik hücre içeren kitleler kanser oluşumuna daha elverişlidir. Atipik hücre, hücrenin normal görüntüsünün bozulması anlamına gelmektedir. Normal bir hücrenin kenserli hücreye dönüşmeden önceki evresini ifade eder. Atipik hücre kesin kansere dönüşür diyemeyiz fakat normal bir hücreye göre risk daha fazladır. Memede rastlanılan solid lezyonlar atipik hücre içerenlerde kanser riskinde artış olduğunu ifade etmektedir. Tabi ki bu durumda genetik özelliklerin de katkısı büyüktür.

Solid lezyon tedavisi nasıl yapılır?

Solid lezyon aynen diğer kanser oluşumları gibi değerlendirilir. Memede solid lezyonun oluştuğu yer cerrahi müdahale yapmaya uygun ise ameliyat gerçekleştirilir ve hasta kanserli oluşumdan kurtulur. Ameliyat için uygun bir durum yok ise bu durumda ilaçla tedavi yoluna gidilir.
Dikkat!!! Burda paylaşılan bilgiler yüzde yüz kesinlik göstermiyor en iyi bilgiyi doktorunuzdan alırsınız ve burda paylaşılanlar bağlayıcı değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here