WordPress hakkında genel bilgileri öğrenmek istiyorsanız yazıyı sıkılmadan okuyunuz, Bu yazımızda WordPress’in tarihçesine değiniyoruz. İleri ki yazılarımızda WordPress’ in kurulumu ve diğer konuları hakkındaki yazılarımız için takipte kalın.

WordPress, açık kaynak kodlu tamamen ücretsiz olarak dağıtılan ve dünya genelinde en çok kullanılan bir web sitesi yazılım altyapısıdır. Ne kadar blog olarak tanımlansada artık wordpress blogtan çok birçok gelişmiş web sitelerinde altyapı hizmeti sunmaktadır. Yazılıma ait bir çok ücretsiz tema ve eklenti olduğu gibi birçok ta ücretli tema ve eklenti bulunmaktadır. WordPress ile kolayca web sitenizi yapabilir ve yazılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda wordpress ile nasıl web sitesi kurulur yeni bir yazıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. WordPress’in en güzel tarafı açık kaynak kodlu olduğu için çok sayıda geliştirici tarafından desteklenip daha gelişmiş özelliklere ve tasarımlara sahip olmaktadır.

 

İçerik yönetim sistemi sağlayan WordPress, Matt Mullenweg tarafından 2011’li yıllarda yaratılmış ve zaman içerisinde kullanıcılarının yoğun ilgisiyle kendine özgü bir ekosistem haline gelmiştir. Bugün pek çok büyük firmalar da dahil, pek çok internet sitesi alt yapı olarak Wordpres’i kullanmaktadır.

Şu an bu yazıları okuduğunuz Teknorenk.com’da kullanılan altyapı WordPress, esnek ve eklentilerle geliştirlebilir bir yapıya sahiptir. Farklı içeriğe sahip istediğiniz internet sitelerinin tasarlanmasını mümkün kılmaktadır.

Kurulum kolaylığı, kolay bir arayüzü, kod bilgisine sahip olmadan geliştirilebilme seçenekleri ile sadece fazla teknik bir bilgiye sahip olmadan internet dünyasına blogger olarak geçmenizi kolayca sağlar.

WordPress Nedir?

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz. Basitçe anlatırsak WordPress, kurulum sonrası, sitede temel olarak Sayfalar (Hakkımda, Arşiv, İletişim vb.) ve yazılar (bloga ekleyeceğiniz içerik) adlı iki bölüm üzerinden şablonlar kullanarak, yazı ve fotoğraflarınızı kolaylıkla ekleyerek blogunuzu yaratabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir.

Web sitenizi ne üzerine kuracağınıza karar verdikten sonra kendinize göre düşündüğünüz tasarımı yükleyebilir istediğiniz gibi sayfanızı düzenleyebilirsiniz. Web sitenize temayı yükledikten sonra kategorilerinizi oluşturup hangi tarafta hangi yazıların gösterileceğine siz karar veriyorsunuz.

WordPress’in Doğuşu

WordPress gelişimi ve doğuşu 2001 yılı tarihine dayanan bir içerik yönetim sistemidir. Sadece makale ve yazılar için değil aynı zamanda sitenin diğer içerikleri konusunda da destekleyici bir sistemdir. GPL lisanslı olan bu sistem, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir yayın sistemidir. Kurucu şirket Automattic firmasıdır. Doğuşu 2001 tarihine dayanan bu sistemin olsa da ilk sürümü 1.0 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. WordPress piyasaya sürülmesi ile birlikte içerikler ve bloglardaki kalite standartlarında da gözle görülür bir gelişme kaydedilmiştir. 2008 yılında Iphone için uyumlu hale getirilerek güncel sürümü piyasalara sunulmuştur.

Dünya istatistiklerinde, dünya sıralamasındaki en popüler ilk 1 milyon web sitesinin %5′i WordPress kullanıyor. ABD’de alınan her 100 alan adından 22′si alt yapı olarak WordPress kullanıyor.

 

WP (WordPress) Temaları

WordPress temaları ile sitelerin içeriklerine göre uygun temalar seçilebiliyor. Seçimler sayesinde sitelerin kaliteleri de yükselmiş oluyor. Binlerce Ücretli ve Ücretsiz temalar bulunmaktadır.

WP (WordPress) Eklentileri

Eklentiler sayesinde kullanıcıların kullanacakları özellikler artmaktadır. Veri tabanı üzerinde +30000 eklentisi var. Her biri özel fonksiyonu ile sunulan bu eklentiler arama motoru optimizasyonu ve işlemci portalları için gerekli ve faydalı olan eklentileridir. Gezinti çubukları ve araçlar ile site içinde düzenlemeler yapılabiliyor.

Sizlerde WordPress ile kaliteli blog yaparak yazılar paylaşabilir, projenize göre web siteleri oluşturabilirsiniz. WordPress ilk görünüşte karmaşık ve zor görünse de biraz kullandıktan sonra aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz. Sadece sıkılmadan biraz kurcalamak ve internetten wordpress hakkında yazılan yardımcı dokümanları incelemek. Burada sizlere bir wordpress hakkında birçok konuyu yazmaya çalışacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here